بهترین نوع تست فلزیاب و گنج یاب

بزرگترین چالش برای تست نفوذ دستگاه صخره است؟ یا خاک یا سنگ؟

سوالات زیادی در این چند سال در مورد بهترین نوع تست فلزیاب و گنج یاب مطرح شده است که در ادامه به تمامی این سوالات جوابی روشن خواهیم داد.

1-آیا شما دستگاه ها را در داخل شرکت تست می کنید؟
پاسخ: خیر به هیچ عنوان،دستگاه ها باید در سخت ترین شرایط ممکن تست شوند

2-چرا با وجود اینکه فروشنده دستگاه را در خاک و صخره یکدست و یکپارچه تست و تحویل می دهد ولی بازهم ما در زمین خودمان نتیجه ای نمی گیریم؟
پاسخ: پاسخ این سوال بسیار طولانی است و باعث رنجش برخی از فروشندگان فلزیاب خواهد شد با این حال برای کاهش کلاهبرداری در زمینه فلزیاب ، در ادامه بطور کامل توضیح خواهیم داد

3-آیا بهترین و کامل ترین روش تست فلزیاب، تست در خاک و صخره می باشد؟
پاسخ: خیر اصلا، توضحیات تکمیلی در ادامه مطلب

4-اگر دستگاه فلزیاب را در هوای آزاد تست کنیم ،می توانیم از کارایی آن در زمین مطمئن باشیم؟
پاسخ: خیر، بسیاری از دستگاه ها در هوای آزاد عمق بالایی دارند

5-میزان متراژ دستگاه فلزیاب در هوای آزاد و خاک و صخره چقدر است؟
پاسخ: بستگی به نوع دستگاه و تعداد لایه های خاک و زمین دارد

فالحال در ایران شرکت های انگشت شماری دستگاه فلزیاب و گنج یاب را با تست تحویل مشتری می دهند
در بین شرکت ها و اشخاص فروشنده ،عده ای دست به تحریک خریداران زده و با حرف هایی از جمله تست در خاک و صخره وسنگ مشتری را قانع می کنند و دستگاهی را که در زمین هیچ کارایی ندارد ،با تست تحویل مشتری می دهند و خریدار هم غافل از اینکه دستگاه خریداری کرده در زمین هیچ کارایی ندارد و فقط دلخوش به تستی که فروشنده انجام داده، برای یافتن گنج و دفینه به کوه و بیابان می رود !!!

برای مثال دستگاهی که به قیمت 3 میلیون تومان با عمق 3 متر فروخته می شود و دستگاهی که به قیمت 20 میلیون تومان با عمق 3 متر فروخته می شود را با هم مقایسه و در شرایط مختلف تست می کنیم

اولین تست ما در صخره است که هر دو دستگاه 3 و 20 میلیون تومانی نفوذ می کنند

دومین تست نیز در خاک و سنگ می باشد که باز هم هر دو دستگاه نفوذ می کنند.

سوالی که اینجا پیش می اید این است که چرا با وجود هزینه اضافی و چند برابری دستگاه گرانتر همانند دستگاه ارزانتر کارایی ارائه می دهد در حالی که می توانستیم همان دستگاه 3 میلیون تومانی را بخریم؟آیا این دو با هم تفاوتی ندارند؟؟

در جواب این سوال باید بگوییم که اینگونه نیست .فرق دستگاه با حذف ذرات بالا و حذف ذرات پایین در تست مشخص می شود .

به جدول زیر که عمق نفوذ دستگاه 3 میلیونی با حذف ذرات خیلی پایین را نشان می دهد دقت کنید:

همانطور که مشاهده می کنید دستگاهی که دارای عمق 3 متر در صخره و خاک است در جایی که چندین لایه مختلف وجو دارد فقط 40 سانتی متر کارایی دراد ولی دستگاهی که دارای حذف ذرات و کیفیت بالایی است به راحتی نفوذ می کند و دقیقا همان 3 متر را بدون در نظر گرفتن چندین لایه مختلف نفوذ می کند .

دلیل این امر این است که دستگاه ارزان قیمت در صخره که کلا یک لایه است ،به راحتی نفوذ می کند ولی هر چه تعداد لایه ها بیشتر می شود قدرت نفوذ پالس لایه اول به علت تغییر شرایط کمتر و کمتر شده و از یک حدی به بعد دیگر نمی تواند نفوذ کند.اینگونه می شود که قدرت نفوذ دستگاهی که 30 متر بود به 40 سانتی متر کاهش می یابد.

توجه داشته باشید که هر دستگاه زیر 10 میلیون تومان به راحتی می تواند از صخره و خاک و سنگ که فقط از یک یا دو لایه تشکیل شده اند ، نفوذ کند ولی در مناطق باستانی یا به عبارتی 90 درصد محل هایی که فلزی در هزاران سال پیش زیر خاک مدفون شده است و چندین لایه از مواد مختلف روی آن قرار گرفته است ،هیچ حرفی برای گفتن ندارد !!!

پس بهترین و معتبرترین نوع تست برای دستگاه فلزیاب و گنج یاب تست در 10 لایه مختلف است و فریب عده ای از فروشنده ها برای تست در صخره یا خاک یکدست را نخورید!!!

ندارد !!!